Układanie kostki brukowej i kamienia naturalnego

Łatwiejsze układanie kostki brukowej: Jeśli masz zamiar ułożyć kostkę brukową na podjeździe lub jako chodnik to ten artykuł pomoże ci to zrobić, tak by stworzyć stabilną podbudowę.

Jako chodnik możesz użyć też kamieni naturalnych, które nadają się do tej funkcji tak samo jak kostka brukowa wykonana z betonu. Ścieżki ogrodowe, podjazdy to idealne miejsce zarówno na kamień naturalny, jak i kostkę brukową. Poniższy projekt ukazuje różnice między kamieniem naturalnym a kostką brukową (betonową)

Czego potrzebujesz do brukowania?

Najłatwiej jest układać nawierzchnię jako konstrukcję niewiązaną. Kostka brukowa jest położona luźno, na miękkiej podsypce ze żwiru i tłucznia na odpornej na mróz oraz przepuszczalnej dla wody podbudowie. Inna metoda układania kostki brukowej to łączenie jej poprzez użycie zaprawy murarskiej. Złożoność tej metody jest o wiele większa niż w przypadku układania kostki brukowej luzem, ale na pewno jest bardziej stabilna. Zwłaszcza tam, gdzie ruch pojazdów i ludzi jest duży, ta metoda układania kostki brukowej nie ma sobie równych. Luźny sposób układania kostki brukowej zazwyczaj jest stosowany na prywatnych posesjach. Podbudowa luźnej metody układania kostki brukowej jest drobna od góry aż po dół. Zawiera gruboziarnistą warstwę żwiru, drobnego grysu lub piasek.

Jakich narzędzi i materiałów potrzebuję do układania nawierzchni z kostki brukowej?

Do układania kostki brukowej będziesz potrzebował następujących narzędzi:

 • Młotek gumowy
 • Poziomnicę
 • Miarkę składaną
 • Wibracyjnej płyty (wypożycz)
 • Kielni
 • Sznura murarskiego
 • Drewnianych kołków lub żelaznych prętów
 • Grabi
 • Łopaty
 • Wypożycz: betoniarkę, zagęszczarkę płytową, w razie potrzeby minikoparkę
Chodnik układany metodą luźną

Jeśli chcesz sprawdzić spadek, to wystarczy, że użyjesz sznurka ściennego.

Z materiałów budowlanych będziesz potrzebował:

 • Kamieni do utorowania
 • Suchy beton
 • Żwir (0/32 lub 0/45 dla warstwy przeciwmrozowej / górnego podbudowy, 0/63 dla dolnego podbudowy)
 • Zrębki (rozdrobniona mieszanka piasku i zrębków o uziarnieniu 1/3 lub 2/5)
 • Piasek

Czym można brukować?

Kostka brukowa jest dostępna w różnych materiałach, grubościach i rozmiarach. Każdy z materiałów jest łatwy w czyszczeniu i wytrzymały na różne warunki atmosferyczne i ciężar pojazdów, które po nich się poruszają. Kostka brukowa jest dostępna w różnych rozmiarach i kształtach: 10, 15, 20 i 30 cm. na 10, 20, 30, 40 cm. i grubości 8 lub 10 centymetrów. Kamień naturalny możesz zakupić w wymiarach 8×8 cm, lub 16×16 cm. Taras możesz ułożyć przy użyciu płyt o długości 40 lub więcej cm.

Ważne: płyt chodnikowych nie należy zbytnio dociskać po ułożeniu, gdyż grozi to ich złamaniem.

Kostka brukowa, kamień naturalny i klinkier to wyroby, które nadają się do tego, by układać je jako nawierzchnia użytkowa przed domem, w ogrodzie, na ulicy. Istnieje także kostka trawnikowa, którą wedle własnego gustu możesz ułożyć w ogrodzie. Powierzchnie z kostki trawnikowej są łatwe w utrzymaniu, jednak nie każdy sobie z nimi radzi tak jak należy. Taka kostka trawnikowa gwarantuje duży poziom uszczelnienia.

Kostka brukowa jest dostępna z fazą lub bez niej, czyli ma albo ma ostrą, albo zaokrągloną krawędź. Można to zauważyć zwłaszcza na bloczkach betonowych. Jednolity wygląd gwarantują ostre krawędzie, które mają także wpływ na elegancję takiego chodnika. Co do kamieni naturalnych to ostra krawędź jest podatna na odpryski.

Kostka brukowa z bloczków betonowych

Jeśli do układania kostki brukowej zamierzasz użyć bloczków betonowych to będziesz miał większy wybór jeśli chodzi o różnorodne kształty, barwę, niż w przypadku kamienia naturalnego. Kostka z betonu ma tę zaletę, że można ją barwić na różne kolory i nadawać jej różnorodny wygląd przez użycie różnych kruszyw. Beton może zawierać kruszywo z kamienia naturalnego, a także specjalne komponenty, które pomagają pielęgnować daną powierzchnię.  Beton może być różnie barwiony i wyposażony w szeroką gamę powierzchni przy użyciu określonych kruszyw: od kamienia naturalnego po powierzchnie odporne na zabrudzenia. 

Bruki klinkierowe

Niegdyś klinkier był bardzo popularny, układano z niego chodniki, drogi. Wysoka temperatura wypalania gwarantowała wysoką odporność na mróz. Dzięki temu, że klinkier nigdy nie jest jednolity, można uzyskać rustykalny wygląd powierzchni. Ceny cegieł klinkierowych wahają się od 2,55 do 10 zł. za sztukę.

Kamienie naturalne

Kamień naturalny jest droższy od kostki brukowej, ale zdecydowanie ma trwalszy kolor i bardziej elegancki wygląd. Praca, jaką kamieniarz musi wykonać przy obróbce kamienia naturalnego, jest dosyć czasochłonna. Bazalt, porfir, granit to niemalże niezniszczalne kamienie. Innym popularnym kamieniem jest piaskowiec, jednak ten nie jest tak trwały jeśli chodzi o ścieranie. Na rynku dostępne są także kamienie surowe i płyty, dzięki którym nawierzchnia jest elegancka. Ceny zaczynają się od 160 zł do 1000 zł.

Chodnik z kamienia naturalnego wygląda pięknie, ale kamień naturalny jest droższy od kostki betonowej.

Na początku jest planowanie terenu

Przede wszystkim: Zanim przystąpisz do układania kostki brukowej, płyty chodnikowej, czy też kamienia naturalnego to w pierwszej kolejności zrób szkic. Pomoże ci to w oszacowaniu potrzebnej ilości kamieni, płytek, etc. Liczba kamieni w rzędzie jest tu ważna, by nie trzeba było przycinać żadnego z kamieni. Pomoże ci to także w określeniu wymaganej odległości między kamieniami. Lepiej uniknąć cięcia kamieni, to bardzo irytująca czynność.

Pamiętaj, by przy szacowaniu szerokości powierzchni i ilości kamieni nie pominąć wymiaru szerokości spoiny, która wynosi od 3 do 5 mm. między kamieniami. Można spotkać kostkę brukową, która zawiera, małe żebra z boku. Określają one szerokość spoiny. Spoina zapewnia stabilną konstrukcję, która zapobiega ocieraniu się kamieni o siebie i ich łuszczeniu przy występowaniu naprężeń. Kamienie można przycinać przy użyciu szlifierki kątowej, która ma diamentową tarczę tnącą. UWAGA: Pamiętaj, by założyć okulary ochronne, podczas cięcia kamieni będzie się bardzo mocno pyliło.

To jaką szerokość ma mieć chodnik, ma znaczenia dla jego późniejszej funkcji.

Chodnik przed domem powinien mieć około 120 centymetrów szerokości. Dodanie 30 centymetrów zapewni komfort poruszania się po nim dwóch osób. Jest to ważne zwłaszcza przy wymijaniu się osób, które niosą, np. torby z zakupami.

Jeśli zamierzasz ułożyć węże, lub kable do systemu nawadniania trawnika pod chodnikiem to użyj rur typu KG i ułóż je w podkonstrukcji. Rury KG wyśmienicie znoszą wszelkie drgania, jakie wywołuje zagęszczarka płytowa.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *