Usuwanie warstwy cementu: środkami domowymi czy chemicznymi?

Usuwanie warstwy cementu. Resztki zaprawy po układaniu płytek można łatwo usunąć wilgotną szmatką. Niemniej jednak na ścianach i podłogach często pozostaje brzydki szary cement. Wypracowaliśmy dla Ciebie metody, dzięki, którym można łatwo i szybko usunąć zabrudzenia cementowe.

Cementowe zasłony nie kończą się na profesjonalistach ani laikach
Szczególnie, gdy płytki układane są po raz pierwszy i wzorowo fugowane, często zdarza się, że po skończonej pracy i gdy płytka nie ocieka wilgocią, pozostają brzydkie cementowe welony . Bez względu na to, jak starannie pracujesz i dbasz o najbardziej skrupulatną czystość, usuwanie zasłon cementowych jest prawie zawsze na porządku dziennym, chyba że robisz to tak jak kamieniarz lub profesjonalny glazurnik, aby fuga została umyta natychmiast i całkowicie bez pozostałości. Praktyka pokazuje jednak, że te przypominające mgłę plamy stają się widoczne dopiero po całkowitym wyschnięciu fug i płytek, a pomieszczenie jest jasne jak w dzień lub nawet zalane światłem słonecznym, co oznacza, że irytujące cienie naprawdę pojawiają się.

Jak powstają zasłony cementowe podczas układania płytek?

Intensywność widoczności zasłon cementowych jest oczywiście ściśle związana ze strukturą powierzchni, materiałem bazowym i kolorem materiału płytek. Czasami same zasłony są ledwo widoczne lub wcale. Jeśli jednak ostrożnie przesuniesz opuszkami palców po powierzchni, w niektórych miejscach można wyraźnie zauważyć pewne otępienie. Podczas fugowania powierzchni kafelkowych, czy to w pionie, czy w poziomie, prawie nieuniknione jest, nawet przy drobiazgowej pracy, pojawienie się takich irytujących wizualnie szarych plam. Jednak gdy tylko zaprawa zetknie się z obrabianą powierzchnią i zostanie osadzona w ściągaczce, zaczyna się problem z zasłoną cementową.

Czyste i wilgotne szmatki przeciwko najgorszym

Odważne, a przede wszystkim natychmiastowe wycieranie pomaga na pierwszy rzut oka, ale nigdy nie da się całkowicie uniknąć lekkiego, ale nadal widocznego szarego welonu, szczególnie w przypadku nieco jaśniejszych kamiennych płyt i płytek . Szczególnie ważne podczas pracy: regularnie wymieniać ścierki do mopa i uważać, aby nie ociekały wilgocią. Doprowadziłoby to jedynie do dalszego zmywania fug między płytkami, a utworzeniu się zasłony cementowej sprzyja również ilość cieczy, która zgromadziła się w tkaninie. Niemniej jednak: nie przejmuj się usuwaniem zasłony cementowej , ponieważ jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, wkrótce nie będzie po niej śladu

Usuwanie filmu cementowego zależy od materiału

Zanim zaczniesz usuwać warstwę cementu, ważne jest, aby zrozumieć, że różne materiały wymagają różnych podejść . Eksperci radzą na przykład, aby grunt i wyjątkowo wrażliwe powierzchnie wykonane z wapienia (np. Trawertyn, marmur lub sztuczny kamień) nigdy nie były czyszczone wyjątkowo agresywnymi zmywaczami do cementu.powinien wejść w kontakt. Łatwo mogą wystąpić powierzchowne oparzenia, których nie można już naprawić. W praktyce ciemne i czasami czarne pokrycia są również niesłusznie sprzedawane jako granit, o którym wiadomo, że jest kwasoodporny. Nierzadko są to tanie imitacje kamieni bazaltowych, które z kolei są bardzo wrażliwe na kwasy i których oryginalny kolor można całkowicie zniszczyć chemicznymi środkami do usuwania pozostałości cementu. Przed użyciem kwaśnych środków czyszczących należy zawsze zasięgnąć profesjonalnej porady specjalistycznej firmy, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące materiału.

Przed usunięciem warstwy cementu z płytek

Równie ważny, jak estetyczny wygląd nowo wyłożonej kafelkami okładziny, wanny lub kabiny prysznicowej. Usuń zasłonę cementową dopiero, gdy fuga między płytkami całkowicie stwardnieje. W przeciwnym razie spoiwo, które jest jeszcze wilgotne od wewnątrz, spowodowałoby pojawienie się nowej, być może jeszcze szerszej zasłony. Agresywny środek czyszczący, który został nieumyślnie zmieszany z zaprawą, może nawet spowodować pogorszenie lub nieskuteczność całej przyczepności płytek do ściany. Gdy tylko fuga całkowicie stwardnieje, co można wiarygodnie sprawdzić za pomocą miniatury, można rozpocząć usuwanie zasłony cementowej. Jednak zanim to się stanie, może minąć tydzień.

Metoda prób i błędów

Ponieważ Ty, jako stosunkowo niedoświadczony majsterkowicz, nigdy nie wiesz dokładnie, jak płytki będą reagować z powierzchni na różne sposoby usuwania pozostałości cementu, możemy śmiało polecić płyn o nazwie Betolix-Bio produkt, który z pewnością pomoże i nie spowoduje jeszcze większe szkody. W każdym przypadku powierzchnie przeznaczone do czyszczenia należy dokładnie oczyścić z brudu i kurzu przed przystąpieniem do czyszczenia. Oczywiście potrzebujesz również środka czyszczącego i z doświadczenia radzimy mieć w zasięgu ręki:

Odporne na rozdarcie rękawice lateksowe tak długo, jak to możliwe;

Maska oddechowa (przy jednoczesnej dobrej wentylacji pomieszczenia);

Miotła, mop, kilka rękawic do rąk;

Po jednym wiadrze z wodą (po jednym na płyn do czyszczenia i czystą wodę do wycierania);

Usuń popularne rozpuszczalniki do filmu cementowego;

Domowe środki zaradcze:

Należą do nich detergenty do zmywarek (proszek), proszek do prania, ocet (BEZ koncentratu), sok z cytryny;

Usuń warstwę cementu, najpierw łagodną, a następnie ostrą wersją płynu

W przypadku, gdy ślady cementu na powierzchni płytek nie są zbyt inkrustowaneczyszczenie najlepiej rozpocząć od niskiego stężenia naturalnego kwasu. Możesz po prostu przetestować skuteczność w niewidocznym miejscu na czyszczonej powierzchni. Jeszcze lepiej, jeśli zbierzesz resztki płytki i obficie rozprowadzisz tam mieszankę czyszczącą, aby po około 15 minutach spłukać ją czystą wodą. Powierzchnia i kolor testowanej płytki nie powinny się później zmieniać i teraz wypróbuj tę samą metodę na przekroju z welonem cementowym. Zwykle domowe środki pomagają całkiem nieźle już przy jednej aplikacji, a kiedy zaczynasz od najsłabszego środka czyszczącego, czyli roztworu cytryny, powinieneś już być w stanie zobaczyć postęp. Na koniec wypróbuj detergentktóry należy całkowicie rozpuścić w letnim ługu, jak to możliwe. W przeciwnym razie czasami gruboziarnista struktura proszku może spowodować nieestetyczne zadrapania na powierzchni płytek. Następnie, w każdym przypadku, należy go kilkakrotnie spłukać, a na koniec wytrzeć do sucha, aby określić skuteczność usunięcia warstwy cementu.

Alternatywa: specjalne chemiczne środki czyszczące od wyspecjalizowanych sprzedawców

Szczególnie ważne jest, aby przy usuwaniu zasłony cementowej w rzeczywistości kontaktować tylko płytki ze środkiem czyszczącym, a nie spoinę cementową lub silikonową. Z perspektywy czasu trudno jest całkowicie usunąć wszelkie przebarwienia, które mogą wystąpić. Używając go, należy przestrzegać wskazówek producenta na opakowaniu handlowymi upewnij się, że zachowujesz określony stosunek mieszania. Wiele tutaj nie pomaga, a nawet szkodzi w pewnych okolicznościach. Większość przemysłowo produkowanych środków do usuwania filmu cementowego również wymaga pewnego czasu, aby zadziałać, tak więc nie wolno ich spłukiwać czystą wodą bezpośrednio po nałożeniu. Są jednak również środki czyszczące, którym nie wolno wysychać, dlatego lepiej nie pracować tymi środkami na dużej powierzchni, ale kawałek po kawałku, czyli na powierzchniach o maksymalnej wielkości dwóch metrów kwadratowych jednocześnie.

NIE jest to dobry pomysł: kwas solny

Kwas solny jest jednym z klasycznych przedstawicieli do usuwania pozostałości cementu w sektorze komercyjnym. Nawet w stężeniu prawie pięciu procent ma doskonałe właściwości rozpuszczania wapna i podobnie jak kwas octowy jest niezwykle lotny, ale niestety również bardzo korozyjny. W praktyce oznacza to, że składniki kwasowe w bardzo krótkim czasie zamieniają się w rdzę nalotową, która uparcie osadza się na metalach, a nawet na stali nierdzewnej, a także na elementach elektrycznych, takich jak przełączniki i płytki drukowane.

W styczniu 2015 r. Branżowy magazyn środków do czyszczenia budynków „racjonalnie czyszczący” donosił o szczególnie poważnym przypadku, w którym usunięcie warstwy cementu było naprawdę kosztowne. Czyściciel budynku otrzymał zamówienie z dużej kuchni i użył kwasu solnego w tradycyjnym stężeniu. Ostatecznie prace doprowadziły również do dobrego wyniku pod względem faktycznego zamówienia. Jednak już następnego dnia firma została zaproszona na pilną wizytę na miejscu, ponieważ w międzyczasie wszystkie elementy ze stali nierdzewnej w tej nowej dużej kuchni zardzewiały. Łączna kwota roszczeń odszkodowawczych wyniosła 180 000 euro .

Usuwanie pozostałości cementu za pomocą płynów Betolix!?

Betolix rynku posiada w ofercie odpowiedni kwasowy środek czyszczący zasadowy, który jest również dostępny w mniejszych 2,5 litrowych opakowaniach u wyspecjalizowanych sprzedawców. Dzięki płynom Betolix można usunąć nie tylko uporczywe zabrudzenia, ale także cementować zasłony bez konieczności nadmiernego wysiłku fizycznego.

Bezpieczeństwo i higiena pracy przy usuwaniu pozostałości cementu

Niezależnie od tego, czy preferujesz domowe środki, kerchers parowe czy chemiczne środki czyszczące, podczas usuwania zasłon cementowych należy zawsze przestrzegać pewnych środków ostrożności dla własnej ochrony . Ponieważ większość środków czyszczących to środki, które nieuchronnie wchodzą w kontakt ze skórą i drogami oddechowymi, w każdym przypadku zaleca się noszenie odpowiedniej odzieży i zapewnienie odpowiedniej wentylacji w miejscu pracy. Zwróć również uwagę na następujące kwestie:

Jeśli masz do czynienia z chemicznymi środkami czyszczącymi, zdecydowanie zaleca się ubranie ochronne, rękawice ochronne oraz ochronę oczu i twarzy.

Mieszanie środków czyszczących może w niekorzystnych warunkach prowadzić do oparzeń lub uszkodzenia skóry i oczu.

Natychmiast zdjąć skażoną odzież i dokładnie umyć dotknięte obszary skóry.

Środki czyszczące do usuwania cementowych zasłon należy zawsze przechowywać w zamknięciu i poza zasięgiem dzieci.

Usuwanie warstwy cementu.
Betolix – płyn do usuwania zabrudzeń cementowych

PORADY I WSKAZÓWKI

Nie położyłeś samodzielnie nowych płytek? Jeśli powierzyłeś te prace renowacyjne wyspecjalizowanej firmie, zaoszczędzisz wiele pracy i irytacji dzięki zgłoszeniu usterek i ustaleniu terminu. W ramach ostatecznego lub zgrubnego sprzątania placów budowy glazurnicy są zobowiązani zgodnie z VOB i BGB do usunięcia powstałej zasłony cementowej bez pozostawiania śladów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *