W ten sposób zamurowuje się pustaki

Pustak

Pustaki są obecnie bardzo powszechnym materiałem budowlanym wykonanym z betonu lub lekkiego betonu. Nawet jako zrób to sam możesz się z tym dobrze dogadać. Przeczytaj tutaj, na co musisz zwrócić uwagę podczas murowania.

Puste bloki do różnych celów

Pustaki zwykle składają się z betonu lub betonu lekkiego i są wykorzystywane do różnych celów – na przykład jako kamienie fundamentowe pod ściany piwnic, które są następnie wypełniane betonem. Pustaki są również wykonane z cegły wapienno-piaskowej lub gliny.

  • Przeczytaj także – Pustaki z betonu
  • Przeczytaj także – Puste bloki wykonane z pumeksu
  • Sprawdź także – Ceny kamieni fundamentowych

Mur jest stosunkowo łatwy, pustaki są również dobrze izolujące ciepło dzięki komorom powietrznym i łatwe w obróbce, ponieważ można je szybko i łatwo przeciąć na pół lub na trzy części toporem murarskim.

Krok po kroku do ściany z pustaków

  • Puste bloki
  • Mortar 
  • Płyta bitumiczna
  • Kielnia,
  • Wytyczna
  • Poziomica, miara
  • Reper

1. Przygotować warstwę fundamentową

Zamurowane pustaki
Pustaki

Aby zabezpieczyć podłogę przed wilgocią, należy najpierw nałożyć warstwę zaprawy, na nią położyć warstwę tektury bitumicznej, a następnie nałożyć kolejną grubą warstwę zaprawy.

2. Umieść pierwszy kamień

Umieść pierwszy kamień na podłożu z zaprawy i wyrównaj go dokładnie z poziomicą. Następnie rozciągnij linię pomocniczą jako tak zwaną linię ucieczki.

Kiedy kładziesz kolejny kamień, nałóż warstwę zaprawy na jego głowę, gdzie styka się z pierwszym kamieniem. Oczywiście nie ma warstwy zaprawy na końcach kamieni z łączeniami na pióro i wpust.

3. Zamurowanie kamieni

W zależności od wymaganej nośności można oprzeć się na innej konstrukcji ściany wykonanej z prowadnic i dźwigarów.

Prowadnice to kamienie w kierunku wzdłużnym ściany, kratownice to kamienie zbudowane w poprzek niej. W zależności od wzoru płóz i dźwigarów powstaje inne wiązanie ścian.

4. Przygotowanie krokowe do bardziej precyzyjnej ucieczki

Aby móc dokładniej zachować wyrównanie, zawsze muruj poszczególne rzędy przed nimi, jak schody. Upewnij się, że spoina zaprawy jest jak najbliżej jednego centymetra.

PORADY & TRIKI

W przypadku pustaków wysokość kamienia jest zawsze stałą miarą – dokładnie tak, aby cztery rzędy kamieni z warstwą zaprawy zawsze dawały dokładnie jeden metr wysokości ściany. To ułatwia planowanie ściany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *