Lekcja historii płytek i fug

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ludzie zaczęli tworzyć płytki?

Historia płytek to długa i kręta opowieść, która zaczyna się w Egipcie około 10 000 lat pne, mniej więcej w czasach piramid. Stamtąd trafił do Babilonu, Asyrii i starożytnego imperium perskiego. 

Następnie Grecy i Rzymianie przejęli tę starożytną sztukę i uczynili ją własną dzięki wspaniałym mozaikom, które pokrywały podłogi i ściany ich łaźni, luksusowych willi i świątyń. Około 206 rpne Chińczycy włączyli się do czynu, wnosząc swój wkład w ceramikę: porcelanę.

Jednak w większości byli odizolowani od innych kultur. Dopiero znacznie później Europa zaczęła używać ceramiki i wkrótce miała ona zostać włączona do ich kościołów i pałaców. 

Współcześni kamieniarze, podobnie jak w Egipcie, podnieśli dziś produkcję płytek do rangi sztuki, aby przeciętny właściciel domu mógł odkrywać cuda tej starożytnej sztuki.

Pierwsze starożytne płytki i fugi

Naprawdę nie ma nic prostszego niż terakota i tak się wszystko zaczęło. Zasadniczo bierzesz glinę i suszysz ją na słońcu lub palisz w piekarniku, a ona zamienia się w terakotową płytkę. W rzeczywistości nazwa terakota dosłownie oznacza „upieczoną ziemię”.

Mówi się, że oryginalne płytki z terakoty były najpierw używane do wyłożenia dachów domów i są dalekie od dekoracyjnych płytek, które znamy dzisiaj. Wciąż można zobaczyć przykłady dachówek z terakoty , takich jak te, w regionach śródziemnomorskich i luksusowych domach w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsi kamieniarze w Egipcie

Początki historii płytek nie byłyby pełne bez wspomnienia, że ​​oczywiście Egipcjanie jako pierwsi pracowali w kamieniu. Stworzyli również duże kamienne płytki, na których umieścili swoje pismo (hieroglify) i inne obrazy. Uwielbiali używać granitu, trawertynu i wapienia. W rzeczywistości uważa się, że Wielka Piramida była pokryta białymi wapiennymi płytkami, dzięki czemu była silnie odbijająca w egipskim słońcu, dzięki czemu można ją było dostrzec z odległości wielu kilometrów. Niestety, ten wapień został uratowany przez późniejszych ludzi i użyty do budowy nowszych meczetów i fortec.

Wapień jest nadal ceniony za jego zdolność do rozjaśniania każdego pomieszczenia. Spójrz na tę nowoczesną łazienkę wykonaną w całości z białego wapienia.

Płytki perskie i babilońskie i ich fugi

Jeśli chcesz zobaczyć doskonały przykład tego, jak Babilończycy przenieśli ceramikę na nowy poziom, wystarczy spojrzeć na Bramę Isztar, utworzoną około 575 roku pne. stworzyć wspaniały kolor, który można zobaczyć do dziś.

Ten wybuch kolorów zainspirował Greków i Rzymian do tworzenia własnych kolorowych dzieł sztuki. Wcześniej wykonywali tylko mozaiki z kamyków, ponieważ były one trwalsze niż płytki z terakoty. Dzięki glazurowanej ceramice i kamiennym mozaikom trwałość wzrosła i mogli tworzyć geometryczne wzory, które nadal inspirują twórców płytek, tak jak w tej łazience.

Rzymska miłość do płytek trawertynowych i fug

Rzym kochał kafelki, prawdopodobnie nawet bardziej niż Grecy. Umieścili je w dużych przestrzeniach publicznych i stworzyli trwałe dzieła sztuki, którymi mogą cieszyć się nawet współcześni turyści. Trawertyn był jednym z ich ulubionych kamieni do obróbki płytek, a te były używane w Koloseum i przetrwały do ​​dziś. Ten krótki film na YouTube daje dobry widok na tę majestatyczną strukturę i jej rolę w historii płytek.

Pierwsze płytki i fugi szkliwione w Anglii

Z Rzymu i Francji glazurowane płytki pojawiły się w Anglii pod koniec X wieku w kościołach i pałacach królewskich. Porcelanę importowano z Chin, aby zapewnić brytyjskiej rodzinie królewskiej doskonałe zestawy do herbaty. W XIX wieku Wielka Brytania znalazła sposób na masową produkcję wszelkiego rodzaju wzorów płytek. Stały się one pamiątkami rodzinnymi i zostały przekazane i prawdopodobnie przywiezione przez wielu angielskich osadników do obu Ameryk, kiedy udawali się w podróż do Nowego Świata.

Wzory szachownicy były bardzo popularne w wielkich holach i korytarzach pałaców królewskich, takich jak Wersal. Dzisiejsi właściciele luksusowych domów mogą teraz naśladować członków rodziny królewskiej z tym samym wzorem w swoich korytarzach w domu.

Ruch sztuki i rzemiosła ożywia projektowanie płytek i fug

Wkład Ameryki w historię płytek zaczyna się od ruchu Arts and Craft. Tutaj zastosowanie płytek sprawiło, że trafiły one do domów zwykłych ludzi, a nie tylko do pałaców i przestrzeni publicznych stworzonych przez członków rodziny królewskiej. Domy Arts and Craft wykorzystywały ziemne tony do tworzenia bardzo przyjaznych przestrzeni, używając płytek, ponieważ celebrowali ręcznie robiony etos tego ruchu.

Ta łazienka to nowoczesne podejście do „odcieni ziemi”, które byłyby popularne w ruchu Arts and Craft.

Era przemysłowa tworzy niestandardowe cuda

Zamiast masowej produkcji płytek ceramicznych lub cięcia płytek diamentami, można teraz używać strumienia wody do cięcia według indywidualnych potrzeb. Dzięki temu możliwe jest tworzenie niestandardowych dzieł sztuki, które są unikalne dla konkretnego domu lub firmy. Te projekty byłyby w przeszłości niemożliwe do wykonania z powodu ich precyzyjnych krzywizn, które były trudne do wykonania przy użyciu innego narzędzia bez rozbijania kamienia na kawałki.

Spójrz na zawiłe krzywe i cienie, które można stworzyć dzięki używanej obecnie technologii strumienia wody.

Czy historia fug i płytek podłogowych się skończyła?

Jak widać, w każdym wieku i w każdym kraju płytki były modyfikowane i ulepszane, a technologia rozwijała się z biegiem czasu, stwarzając nowe możliwości. W Egipcie skromne płytki z terakoty i wapienia stały się ceramicznymi dziełami sztuki, które przetrwały do ​​dziś. Rzymianie mogli udostępnić kamienne mozaiki uwielbianym oczom rzymskiej publiczności, ale dopiero Brytyjczycy rozpoczęli masową produkcję ceramiki, że zwykły człowiek zaczął używać ich w swoich domach. Dzisiejsze nowsze technologie strumienia wody pozwalają teraz każdemu ciąć kamienne płytki, które we wcześniejszych epokach byłyby uważane za cudowne. Dlatego łatwo jest przypuszczać, że ta sztuka będzie się dalej rozwijać, ponieważ nowe materiały i technologie będą ją z czasem zmieniać.

Higieniczna czystość w łazience – sprawdzone sposoby na czyszczenie fug

Rozwój technologii wpływa na udoskonalenie metod produkcji dekoracyjnych płytek oraz fug, które umożliwiają stworzenie wymarzonej łazienki. Warto pamiętać, że nawet najbardziej designerska łazienka może nie spełniać swojej funkcji, jeśli nie będziemy pamiętać o regularnym czyszczeniu kafelek i przestrzeni pomiędzy płytkami. Specyficzne warunki panujące w łazience wpływają na gromadzenie się brudu, tworzenie się kamienia i rdzy oraz rozwój pleśni i chorobotwórczych bakterii i wirusów. Higienicznie czyste fugi mają ogromne znaczenie nie tylko dla wyglądu pomieszczenia, ale także dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Perfekcyjna czystość w łazience jest niezwykle istotna zwłaszcza w przypadku dzieci czy osób borykających się z alergią. Wiele osób stosuje sprawdzone domowe sposoby czyszczenia fug jak:

  • pasta z octu i sody oczyszczonej,
  • sok z cytryny,
  • proszek do pieczenia.

Domowe metody pozwalają usunąć tylko niektóre zabrudzenia, a przy tym są bardzo pracochłonne, dlatego warto zastosować specjalistyczny środek. Betolix to preparat oparty na innowacyjnej formule, który skutecznie usuwa uporczywy brud, kamień, rdzę, pleśń oraz groźne dla zdrowia bakterie i wirusy. Nowoczesny środek zapewnia perfekcyjnie czyste fugi w zaledwie minutę, bez konieczności długotrwałego szorowania. Betolix to preparat na miarę XXI wieku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *