Jak zregenerować fugę

Z biegiem czasu fuga może stać się brudna, nieczysty, popękana i miejscami brakująca. Ponowne zalewanie fugi to zadanie, które może wykonać prawie każdy właściciel domu. Czas i cierpliwość, aby usunąć część starej fugi, aby czysta fuga związała się z powierzchnią, jest kluczem do wykonania pracy, która sprawi, że Twoja wyłożona kafelkami łazienka będzie wyglądać jak nowa. Nie musisz usuwać całej fugi, a nawet większości, ale usunięcie brudnej fugi z powierzchni daje nową fugę do połączenia. W końcu fuga to przede wszystkim tylko cement.

 1. Załóż maskę na twarz. Zeskrob część starej fugi za pomocą piły do ​​fug, która jest dostępna w każdym sklepie typu OBI. Usuwanie dużej ilości fugi nie jest konieczne; wystarczy zdjąć ją z powierzchni na tyle, aby umożliwić związanie nowej zaprawy.
 2. Odkurz luźny kurz i cząsteczki. Dokładnie umyj ścianę, aby usunąć pył fugowy i wszelkie inne warstwy.
 3. Fugę powinieneś wymieszać zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Następnie rozprowadź fugę za pomocą pacy do fugowania, wciskając ją we wszystkie spoiny i odciągając nadmiar krawędzią pacy jak ściągaczką. Zmyj fugę z powierzchni płytki wilgotną gąbką, jednocześnie wygładzając fugi. Pozostaw fugę do wyschnięcia do zamglenia, a następnie ponownie umyj ją czystą wodą. Pozostaw fugę do wyschnięcia, a następnie wypoleruj ją czystym, suchym ręcznikiem. Poczekaj tydzień, aż zaprawa wyschnie. Następnie usuń zamglenie płynem Betoff-Bio.
 4. Rozprowadź uszczelniacz na nowe fugi suchą, czystą szmatką. Poczekaj, aż uszczelniacz wsiąknie w fugi, a następnie zetrzyj powierzchnię płytki.
 5. Uszczelnij rogi i wszystkie obszary między płytkami a inną powierzchnią. Przytnij końcówkę rurki uszczelniającej do rozmiaru odpowiadającego złączu. Używając stałego nacisku na pistolet do uszczelniania, przesuń końcówkę rurki w poprzek złącza, pozostawiając gładkie, spójne połączenie. Wygładź nierówne miejsca mokrym palcem.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

 • Maska
 • Piła do fug
 • Odkurzać
 • Gąbka
 • Cement
 • Pływak do fugi
 • Czyste ubranie
 • Uszczelniacz do fug
 • Uszczelniać
 • Pistolet do uszczelniania
 • Nóż lub nożyczki

Wskazówka

Pilarki do fug mają ząbkowane ostrze z węglika spiekanego, które przedostaje się przez starą zaprawę przy minimalnym wysiłku.
Dostępne są nasadki do fug do elektronarzędzi, które ułatwiają usuwanie części pracy. Należy jednak uważać, aby nie odpryskiwać i nie pękać płytek.

Ostrzeżenie

Jeśli występuje pleśń lub grzyb, upewnij się, że zostały całkowicie usunięte przed ponownym fugowaniem. Jeśli nie, problem powtórzy się. Użyj roztworu wybielacza, aby wyczyścić i wyeliminować pleśń w fugach po użyciu piły do ​​fug.

Sprawdzone sposoby na odświeżenie fug

Estetyczny wygląd fug można przywrócić wykorzystując domowe sposoby. Najbardziej popularną i skuteczną metodą jest zastosowanie pasty z sody oczyszczonej oraz octu. Przygotowaną mieszaninę wystarczy nałożyć na powierzchnię fug i wyczyścić szczoteczką do zębów. Domowy sposób pozwala pozbyć się uporczywych zabrudzeń, a także dzięki właściwościom wybielającym sody, przywrócić naturalny odcień. Podobny efekt można osiągnąć stosując sok z cytryny lub proszek do pieczenia, wystarczy nałożyć na fugi w łazience i odczekać kilkanaście minut, a następnie wytrzeć wilgotną ściereczką lub gąbką. Dostępne w każdym domu produkty doskonale sprawdzą się w odświeżaniu fug, jednak są dość pracochłonne i mogą nie poradzić sobie z nagromadzonym przez lata brudem. Wielu specjalistów zaleca zastosowanie specjalnego zestawu do renowacji fug, która składa się z gąbki do czyszczenia, farbki oraz pędzelka. Zestaw do renowacji charakteryzuje się wysokim poziomem krycia i wysoką odpornością na ścieranie i umożliwiają szybkie przywrócenie estetycznego wyglądu fugom. Tego rodzaju produkty dostępne są w większości marketów budowlanych jak Obi, PSB, Castorama czy Leroy Merlin.

Betolix – skuteczny środek do czyszczenia i wybielania fug

Skutecznym i szybkim sposobem na przywrócenie  naturalnego odcienia fugi jest zastosowanie specjalistycznego środka do czyszczenia. Jednym z wiodących preparatów jest Betolix o innowacyjnej formule opartej na niejonowych środkach powierzchniowo czynnych, kwasie azotowym i fosforowym. Specjalistyczny środek doskonale radzi sobie z usuwaniem nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń, a przy tym jest łagodny dla czyszczonej powierzchni i nie powoduje przebarwień. Nowoczesny preparat posiada również właściwości wybielająca i pozwala przywrócić naturalny odcień fugi. Betolix to perfekcyjna czystość bez konieczności szorowania i piękny kolor w zaledwie minutę. Nowoczesny preparat umożliwia pozbycie się brudu, rdzy, kamienia, pleśni, a także szkodliwych wirusów i bakterii. Higieniczna czystość i estetyczny wygląd fug bez wysiłku i szorowania- poznaj nowoczesny preparat, którego skuteczność potwierdzają badania oraz opinie zadowolonych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *