Jak fugować płytki?: wskazówki i techniki dotyczące fugowania

Jak fugować płytki? Opanuj te proste, profesjonalne umiejętności fugowania, aby uzyskać trwałe, dobrze wyglądające linie fug i bardziej atrakcyjne prace związane z układaniem płytek.

Wymagane narzędzia

 • Wiadro
 • Pistolet do uszczelniania
 • Pływak do fugi
 • Kielnia do brzegów
 • ręcznik z mikrofibry
 • Szpachla
 • Sklep próżniowy
 • Gąbka do płytek
 • Nóż uniwersalny

Wymagane materiały

 • Uszczelniać
 • Cement
 • Taśma maskująca

Z tego artykułu dowiesz się między innymi jak czyścić fugę za pomocą domowych środków czyszczących!

Wybierz najlepszą fugę!

Jak fugować płytki?. Projekt krok po kroku

Kończ nowy projekt płytek profesjonalną fugą.

Jak fugować płytki?. Prace przygotowawcze: Zacznij od czystych spoin

Oczyść połączenia

Odkurz fugi, a następnie zeskrob wystające fugi sztywnym szpachelką i ponownie odkurz. Nie zeskrobuj zbyt mocno, ponieważ możesz wyszczerbić glazurę na swoim sposobie fugowania projektu płytek.

Zastosuj taśmę do wykończenia płytek

Zaklej taśmą krawędzie i wykończ płytki Parafrazując Rodneya Dangerfielda, fuga nie cieszy się szacunkiem. Fuga może zrujnować dobrą pracę płytek. A jednak sposób fugowania płytek i właściwa technika spoinowania są często traktowane jako refleksja, jak kilka ostatnich bezmyślnych kroków zmęczonego biegacza potykającego się o linię mety. Fuga zasługuje na coś lepszego. Twoja płytka zasługuje na coś lepszego.

Klucze do profesjonalnej fugowania nie są tajemnicami owijanymi tajemnicą. Na tych stronach przedstawimy kilka wskazówek i technik dotyczących fugowania płytek, aby praca przebiegała sprawniej i nadała płytce profesjonalny wygląd.

Zacznij od odkurzenia całego pyłu z przebudowy, gruzu i wszelkich wiórów wyschniętych cienkowarstwowych spoin (Zdjęcie 1). Jeśli są wysokie miejsca, w których cienka warstwa wysączyła się i wyschła, użyj mocnego narzędzia, aby go zeskrobać, a następnie ponownie odkurz, w tym powierzchnie płytek. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest wepchnięcie całego błota z powrotem do fugi, gdy spuszczasz zaprawę.

Jak fugować płytki?. Wskazówka: odklej taśmę przed fugowaniem

Aby ułatwić czyszczenie, należy odklejać pomalowane ściany taśmą, aby chronić je przed zaprawą. Należy również zakleić szczelinami wykończenia lub wpuszczane płytki z nadrukowanymi wzorami.

Fugę wymieszać ręcznie

Wymieszaj fugę, aż będzie wolna od proszku

Fugę wymieszać kielnią do brzegów, aż cały proszek się rozpuści. Często obracaj wiadro podczas mieszania. Zeskrob dno, aby upewnić się, że cała fuga jest wymieszana. Wlej trochę zaprawy z torby do wiadra do mieszania. Wlać wodę po trochu i rozpocząć mieszanie ręcznie za pomocą pacy do brzegów (patrz „Najlepszy przyjaciel glazurnika” poniżej). Przechyl wiadro w swoją stronę i podczas mieszania obracaj je w „betoniarce” (Zdjęcie 3). Pamiętaj, aby zeskrobać każdą suchą, niezmieszaną zaprawę z dna wiadra za pomocą kielni do brzegów. Mieszaj, aż cały proszek zostanie wchłonięty i uzyska konsystencję masła orzechowego. Zbliżając się, napij się wody z gąbki. Tworzenie zupy zajmuje tylko trochę za dużo. I nie mieszaj zaprawy wiertarką i mieszadłem. Ta metoda powoduje ubijanie zaczynu i wprowadzanie powietrza do mieszanki. To osłabia utwardzoną wytrzymałość i powoduje rodzaj przebarwienia zwanego „cieniowaniem”. Poza tym staramy się tutaj mieszać zaprawę, a nie robić suflet.

Pozwól zaprawie „zgasnąć”

Gdy fuga osiągnie status masła orzechowego, przestań! Idź i zrób kanapkę, wynieś śmieci, cokolwiek. Pozwól zaprawie zgasnąć (odpocząć) przez około 10 minut. To pozwala chemikaliom w zaprawie działać magicznie. Pominięcie tego kroku może skutkować słabszymi, podatnymi na pęknięcia połączeniami. Po gaszeniu zaprawa będzie nieco sztywniejsza, ale nie dodawać więcej wody. Ponownie wymieszaj fugę ręcznie, aby poluzować ją i przygotować się do tego, jak fugować wycieczkę po płytkach.

Kup sobie kielnię za 10 zł. Użyjesz go do mieszania fug i cienkowarstwowych, zeskrobywania fug, czyszczenia wiader i narzędzi, rozprowadzania majonezu, przerzucania naleśników …

Jak fugować płytki?. Załaduj pływak do fugi

Przechyl wiadro do siebie. Przeciągnij trochę zaprawy „w górę zbocza”, a następnie nałóż ją na pływak. Jesteś teraz gotowy do fugowania. Przechyl wiadro do siebie (tak jak robiłeś to podczas mieszania) i „przeciągnij” trochę zaprawy za pomocą pływaka w górę boku wiadra w swoją stronę, aby rozpocząć proces fugowania projektu płytek. To przyciąga „partię roboczą” bliżej Ciebie i ułatwia zeskrobanie przyzwoitej ilości zaprawy na pływak. Dociśnij pływak mocno do boku wiadra i zdrap zaprawę. Nadmiar, który spadnie, wpadnie tylko do wiadra, a nie z krawędzi i na podłogę.

Rozprowadź fugę

Rozprowadź fugę po przekątnej w poprzek płytki, aby wcisnąć ją głęboko w spoiny i zapobiec jej zassaniu podczas ślizgania się pływaka. Zawsze najpierw fuguj ściany, aby wykonać fugowanie projektu płytek, a po ich ukończeniu podłogę. Dzięki temu nie zepsujesz gotowej podłogi. Fugę należy nakładać ukośnie w poprzek spoin płytek, aby wcisnąć ją w szczeliny. Użyj dowolnej strony lub rogu pacy, aby całkowicie ścisnąć zaprawę w całej spoinie. Na powierzchniach pionowych fugę nakładać do góry. W ten sposób nie spadniesz tak bardzo na podłogę.

Jak fugować płytki?. Usuń nadmiar fugi

Usunąć większość zaprawy, przecierając ją serpentynowym ruchem. Pomaga to równomiernie rozprowadzić zaprawę i zapobiega wbijaniu się krawędzi pływaka w spoiny. Po wypełnieniu wszystkich połączeń wykonaj pierwsze „czyszczenie” za pomocą pływaka. Twoim celem jest po prostu usunięcie jak największej ilości fugi z powierzchni płytki w tej części projektu dotyczącego fugowania. Przytrzymaj pacę pod ostrym kątem do płytki i zeskrob nadmiar fugi z powierzchni. Użyj ruchu wężowatego, aby przyspieszyć i ułatwić.

Jak fugować płytki?. Wytrzyj powierzchnię

Zamieć wilgotną (niemokrą!) gąbką ukośnie po płytce. Często płucz gąbkę i powtarzaj, aż pozostanie cienka mgiełka. Gdy zaprawa zacznie twardnieć (od 20 do 30 minut), należy przystąpić do zmywania (Zdjęcie 7). Nie używaj żadnej gąbki, zwłaszcza tej z kuchni; wybierz „hydrofilową” (lubiącą wodę) gąbkę. Są sprzedawane w pobliżu zapasów płytek. Upewnij się, że jest wilgotny, a nie mokry, i przeciągnij ukośnie po powierzchni płytki i zetrzyj fugę z powierzchni płytki. Podczas pierwszych kilku przejazdów fuga rozmazuje się po całej płytce i będzie wyglądać jak bałagan – w porządku. Po prostu, często spłukuj gąbkę w wiadrze z czystą wodą (nigdy w zlewie) i wycieraj, aż większość zabrudzonej fugi zniknie.

Jak fugować płytki?. Przygotuj linie fugi

Wciśnij gąbkę palcem wskazującym i wygładź wysokie lub nierówne linie fugi. Nie naciskaj zbyt mocno. Twoim celem tego, jak fugować projekt płytek, jest spoinowanie fug o tym samym kształcie i głębokości. Po oczyszczeniu powierzchni przystąpić do „wygładzania” (wygładzania i wyrównywania) spoin za pomocą gąbki. Przytrzymaj gąbkę w dłoni i delikatnie naciskając palcem wskazującym, przeciągnij gąbką po fugach, które wyglądają na zbyt wysokie lub nierówne (Zdjęcie 8). Celem tego sposobu fugowania projektu płytek jest spójna, równa głębokość spoin. Nie naciskaj zbyt mocno; niech gąbka wykona całą pracę.

Jak fugować płytki?

Jak fugować płytki?. Wytrzyj mgłę ręcznikiem

Po wyschnięciu fugi wypoleruj zamglenie bawełnianym ręcznikiem lub, jeszcze lepiej, ręcznikiem z mikrofibry. Po wykończeniu wszystkich połączeń odejdź na około pół godziny, aby powierzchnia wyschła i utworzyła mgłę. Następnie wytrzyj mgłę ręcznikiem. Zwykłe ręczniki działają, ale ręczniki z mikrofibry są gorącym biletem do fugowania płytek. Dzięki większej ilości włókien usuwają zaparowanie fugi znacznie szybciej i czyściej niż zwykły ręcznik.

Jak fugować płytki?. Wskazówka: zachowaj trochę fugi do ewentualnej naprawy

Dobrym pomysłem jest zatrzymanie niewielkiej ilości nieużywanej fugi do przyszłych poprawek, gdy odkryjesz, jak fugować płytki. Fuga łatwo wchłania wilgoć z otoczenia, dlatego należy ją przechowywać w szczelnym pojemniku, takim jak zamykana plastikowa torba lub słoik do konserw.

Jak fugować płytki?. Uszczelnij wszystkie wewnętrzne narożniki

Kiedy nauczysz się fugować płytki, nie fuguj narożników wewnętrznych. Po fugowaniu i czyszczeniu użyj masy do fugowania w narożnikach wewnętrznych. Nie przepełniaj pustki; po prostu utrudnisz obróbkę i czyszczenie. Kiedy nauczysz się fugować płytki, nie fuguj narożników wewnętrznych. Fugowane narożniki wewnętrzne zawsze z czasem pękną. Wybierz pasującą kolorową uszczelkę, dopasowaną do używanej fugi. Jest sprzedawany w pasujących kolorach w pobliżu fugi.

Co to jest fuga? Zaprawa piaskowana i nie piaskowana

Fuga piaskowana jest mocniejsza niż zaprawa nieszlifowana i jest bardziej odporna na skurcz i pękanie. Z reguły zaprawę szlifowaną należy stosować w spoinach większych niż 1/8 cala. Realistycznie, o ile można wcisnąć zaprawę w szczelinę, należy użyć zaprawy szlifowanej. Na miękkich kamiennych płytkach, takich jak polerowany wapień lub marmur, używaj tylko nieoszlifowanej fugi, w przeciwnym razie zarysujesz powierzchnię.

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *