Jak fugować i czyścić płytki

Poznaj podstawy fugi – różnicę między zaprawą cementową i epoksydową, uszczelniaczami, kolorami i czyszczeniem.

Rola fugi

Kiedy fuga spełnia swoje zadanie – szczelne blokowanie płytek, zapobieganie przenikaniu wody i nadawanie podłogom i ścianom wykończonego wyglądu – nikt nie zwraca na to większej uwagi. Ludzie zwracają na to uwagę tylko wtedy, gdy fuga zawodzi, poplamiona, pęknięta lub całkowicie wypadająca.

Ale fuga zasługuje na większy szacunek. „Fuga nie tylko wypełnia puste przestrzenie, ale także wzmacnia podłogę, ścianę lub blat, łącząc ze sobą płytki i zapobiegając odpryskiwaniu i pękaniu krawędzi płytek” – mówi David Goodman, wykonawca płytek w projekcie Nantucket w This Old House.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o fugach: od różnych typów, opcji uszczelnień i kolorów oraz sposobów naprawy.

Zaprawa na bazie cementu

Fuga występuje w dwóch podstawowych typach, a wybór, którego użyć, zależy nie od płytek, ale od szerokości spoin między nimi. Wąskie spoiny o grubości 1/8 cala lub mniejszej wymagają nieszlifowanej fugi, gładkiej mieszanki cementu portlandzkiego i sproszkowanych pigmentów zmieszanych z wodą. Spoiny szersze niż 1/8 cala otrzymują zaprawę szlifowaną – ten sam materiał, ale z dodatkiem piasku. Piasek pomaga zwiększyć masę fugi i zapobiega jej kurczeniu się w spoinach.

Trzy dekady temu, kiedy zaczynał swoją działalność, Goodman mówi: „Po prostu dodawaliśmy sproszkowaną zaprawę do wiadra z wodą i szliśmy w drogę”. Ale starsza fuga na bazie cementu była krucha i podatna na pękanie. Wysychał również nieregularnie, pozostawiając niespójne kolory. Dzisiejsze fugi wykorzystują dodatki polimerowe, które zapewniają jakość koloru i zwiększoną elastyczność, pozwalając na szerokość spoiny do 1 1/4 cala. Te szerokie fugi przydają się do maskowania nierówności w ręcznie robionych płytkach i do łączenia różnych grubości płytek w niektórych wzorzystych instalacjach.

Jednak pomimo lepszych właściwości wszystkie zaprawy cementowe są porowate i podatne na przebarwienia. Dlatego producenci i instalatorzy zalecają fugę uszczelniającą po kilku dniach utwardzania i całkowitym wyschnięciu.

Uszczelniacze do fug

Uszczelniacze fug występują w dwóch odmianach: membranotwórczej i penetrującej. Pierwszy rodzaj ma skłonność do łuszczenia się lub mętnienia, gdy wilgoć resztkowa z mastyksu lub podkładów dociera do powierzchni płytki. Preferowane są uszczelniacze penetrujące, które nadal oddychają po nasączeniu płytek i fug.

Goodman czasami zachęca klientów do obniżenia kosztów pracy poprzez samodzielne uszczelnienie fugi. – Daję im waciki lub jednorazową szczoteczkę wraz z puszką uszczelniacza i każę mi obiecać, że skończą pracę.

Zaprawa epoksydowa

Istnieją pewne ustawienia – szczególnie te narażone na działanie kwasów i smarów – w których nawet uszczelniona zaprawa ze wzmocnionymi dodatkami nie spełnia wymagań. Takie trudne warunki wymagają fugi epoksydowej. Fuga epoksydowa, składająca się z dwóch części, żywicy i utwardzacza, jest dostępna zarówno w wersji piaskowanej, jak i nieszlifowanej i jest odporna na większość chemikaliów i plam. Wczesne epoksydy były bezlitosne i trudne do nałożenia, a ich żywotność wynosiła zaledwie 45 minut. To sprawiło, że szybko się utwardziły, ale powoli zostały przyjęte przez wielu układaczy płytek, a także anatema dla początkujących.

Nowa generacja epoksydów zawiera detergenty w utwardzaczach, które pozwalają na szybkie czyszczenie wodą i poprawiają urabialność. Ponieważ żywice epoksydowe mogą odbarwić porowate powierzchnie, takie jak nieszkliwione płytki z kamieniołomu lub wapień, należy je uszczelnić przed fugowaniem. Jednak jego odporność na plamy, twardość i trwałość sprawiają, że zaprawa epoksydowa jest najlepszym wyborem do pryszniców, blatów kuchennych, odprysków, podłóg i innych obszarów o dużym natężeniu ruchu.

Czy zaprawa epoksydowa jest droższa?

Tak, zaprawa epoksydowa jest droższa – aż 8 USD za funt, w porównaniu z 1 do 2 USD za zaprawę na bazie cementu – ale różnica w kosztach jest dodatnia: sproszkowane zaprawy cementowe portlandzkie mają okres trwałości tylko jeden rok, podczas gdy dwuskładnikowe ciekłe epoksydy, jeśli nie zostaną poddane działaniu mrozów, będą trwać wiecznie w swoich szczelnych pojemnikach.

Kolory fug

Jeśli chodzi o kolor fugi, istnieją trzy podejścia: kontrastowe (powiedzmy biała fuga z czarną płytką), harmonizujące (zielona fuga z zieloną płytką) lub neutralne (odcień szarości lub bieli). Chociaż może być kuszące, aby wybrać przykuwającą wzrok kombinację, David Goodman próbuje skierować swoich klientów w stronę opcji neutralnej. „Możesz nie być szaleńczo zakochany w szarości”, mówi, „ale są szanse, że też jej nie znienawidzisz”.

Jeśli wybierzesz odważny kolor, fuguj próbną część płytki na sklejce i mieszkaj z nią przez kilka dni. „Mówię ludziom, aby patrzyli na kolor w wielu różnych światłach – naturalnych, żarowych, fluorescencyjnych” – mówi Goodman. Jeśli popełnisz błąd, nieuszczelniona zaprawa cementowa może zostać poplamiona lub pomalowana po jej utwardzeniu (zapieczętowana lub epoksydowa fuga będzie musiała zostać usunięta).

Jeśli wybierzesz odważny kolor, fuguj próbną część płytki na sklejce i mieszkaj z nią przez kilka dni. „Mówię ludziom, aby patrzyli na kolor w wielu różnych światłach – naturalnych, żarowych, fluorescencyjnych” – mówi Goodman. Jeśli popełnisz błąd, nieuszczelniona zaprawa cementowa może zostać poplamiona lub pomalowana po jej utwardzeniu (zapieczętowana lub epoksydowa fuga będzie musiała zostać usunięta). „Jest to jednak dość żmudna procedura” – mówi Goodman – „więc dlaczego nie dokonać właściwego wyboru za pierwszym razem?”

Rozwiązania do czyszczenia fug

Wieloletnie plamy z jedzenia i tłuszczu mogą penetrować powierzchnie, pozostawiając ciemną fugę. Czyszczenie fug może okazać się jednak niełatwe. W skrajnych przypadkach jedynym lekarstwem może być ponowne zaprawienie lub ponowne zaciągnięcie, ale najczęściej starą zaprawę można odnowić. Wystarczy środek odtłuszczający, szczotka o sztywnym włosiu lub dostępny w handlu odkurzacz parowy i smar do łokcia. Zwykle konieczna jest ponowna fugowanie miejscowe – proces polegający na wykopywaniu i wymianie pękniętych lub pokruszonych obszarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *