Wszystko o zaprawie – czyszczenie fug

Liczy się to, co jest między kafelkami:

Fugę wtłacza się w przestrzenie między płytkami za pomocą gumowego narzędzia zwanego pływakiem. Nadmiar zmywa się wilgotną gąbką, pozostawiając wypełnione spoiny tuż pod powierzchnią. Po twardym utwardzeniu fugi płytki poleruje się miękką szmatką, aby usunąć pozostałą „mgłę fugi”.

Kiedy fuga spełnia swoje zadanie – szczelne blokowanie płytek, zapobieganie przenikaniu wody i nadawanie podłogom i ścianom wykończonego wyglądu – nikt nie zwraca na to większej uwagi. Ludzie zwracają na to uwagę tylko wtedy, gdy fuga zawodzi, poplamiona, pęknięta lub całkowicie wypadająca.

Ale fuga zasługuje na większy szacunek. „Fuga nie tylko wypełnia puste przestrzenie, ale także wzmacnia podłogę, ścianę lub blat, łącząc ze sobą płytki i zapobiegając odpryskiwaniu i pękaniu krawędzi płytek” – mówi Jay Broadwell, właściciel Grout Logic, LLC w Nowym Orleanie , LA.

Fuga na bazie cementu

Fuga występuje w dwóch podstawowych typach, a wybór, którego użyć, zależy nie od płytek, ale od szerokości spoin między nimi. Wąskie spoiny o grubości 1/8 cala lub mniejszej wymagają nieszlifowanej fugi, gładkiej mieszanki cementu portlandzkiego i sproszkowanych pigmentów zmieszanych z wodą. Spoiny szersze niż 1/8 cala otrzymują zaprawę szlifowaną – ten sam materiał, ale z dodatkiem piasku. Piasek pomaga zwiększyć masę fugi i zapobiega jej kurczeniu się w spoinach.

Starsza zaprawa cementowa była krucha i podatna na pękanie. Wysychał również nieregularnie, pozostawiając niespójne kolory. Dzisiejsze fugi wykorzystują dodatki polimerowe, które zapewniają jakość koloru i zwiększoną elastyczność, pozwalając na szerokość spoiny do 1 1/4 cala. Te szerokie fugi przydają się do maskowania nierówności w ręcznie robionych płytkach i do łączenia różnych grubości płytek w niektórych wzorzystych instalacjach.

Jednak pomimo lepszych właściwości wszystkie zaprawy cementowe są porowate i podatne na przebarwienia. Dlatego producenci i instalatorzy zalecają fugę uszczelniającą po utwardzeniu i całkowitym wyschnięciu. Uszczelniacze występują w dwóch odmianach: membranotwórczej i penetrującej. Pierwszy rodzaj ma skłonność do łuszczenia się lub mętnienia, gdy wilgoć resztkowa z mastyksu lub podkładów dociera do powierzchni płytki. Preferowane są uszczelniacze penetrujące, które nadal oddychają po nasączeniu płytek i fug.

Zaprawa epoksydowa

Istnieją pewne ustawienia – szczególnie te narażone na działanie kwasów i smarów – w których nawet uszczelniona zaprawa ze wzmocnionymi dodatkami nie spełnia wymagań. Takie trudne warunki wymagają fugi epoksydowej. Fuga epoksydowa, składająca się z dwóch części, żywicy i utwardzacza, jest dostępna zarówno w wersji piaskowanej, jak i nieszlifowanej i jest odporna na większość chemikaliów i plam. Wczesne epoksydy były bezlitosne i trudne do nałożenia, a ich żywotność wynosiła zaledwie 45 minut. To sprawiło, że szybko się utwardziły, ale powoli zostały przyjęte przez wielu układaczy płytek, a także anatema dla początkujących. Nowa generacja epoksydów zawiera detergenty w utwardzaczach, które pozwalają na szybkie czyszczenie fug wodą i poprawiają urabialność. Ponieważ żywice epoksydowe mogą odbarwić porowate powierzchnie, takie jak nieszkliwione płytki z kamieniołomu lub wapień, należy je uszczelnić przed fugowaniem.

Wybór bardzo różnych kolorów płytek i fug może zapewnić uderzający kontrast.

Wybór kolorów fugi

Jeśli chodzi o kolor fugi, istnieją trzy podejścia: kontrastowe (powiedzmy biała fuga z czarną płytką), harmonizujące (zielona fuga z zieloną płytką) lub neutralne (odcień szarości lub bieli). 

Jeśli wybierzesz odważny kolor, poproś naszych techników o spoinowanie próbki płytki na sklejce i zamieszkanie z nią przez kilka dni. 

Zużyta i poczerniała fuga na blacie kuchennym i backsplash najpierw otrzymuje dawkę silnego odtłuszczacza. „Nigdy nie czyść płytek i fug mydłem na bazie oleju” – mówi Broadwell. „Wosk w nich gromadzi się i plami fugę”.

Pielęgnacja i naprawa – czyszczenie fug

Lata plam po jedzeniu i tłuszczu mogą wnikać w powierzchnie, pozostawiając brudny bałagan. W skrajnych przypadkach jedynym lekarstwem może być ponowne fugowanie lub nowa fuga, ale najczęściej można odnowić starą zaprawę. Wypróbuj środek Betolix-Fuga, który profesjonalnie wyczyści zabrudzone fugi. Czyszczenie fug nigdy nie było tak łatwe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *