Fugowanie płytek

Proces fugowania płytek

Dla niektórych instalatorów fugowanie płytek jest jedną z najlepszych części projektu. Na początek jest to ostatni krok w procesie instalacji, więc wiesz, że prawie gotowe. Po drugie, wypełnienie fug zaprawą może nadać podłodze drugi wymiar, łącząc efekt. Ale przede wszystkim fuga jest istotnym elementem konstrukcyjnym, który łączy płytki. Mówiąc najprościej, może to stanowić różnicę między projektem instalacji płytek, który będzie trwał przez dziesięciolecia, a takim, który będzie wykazywał oznaki problemów po pierwszych tygodniach.

Ale jeśli kiedykolwiek zmagałeś się z uzyskaniem odpowiedniej grubości mieszanki fugującej lub fuga stała się twarda jak skała, zanim udało ci się ją usunąć z płytki, to wiesz, że ten ostatni krok jest również jednym z najtrudniejszych. Zrób jeden błąd, a zrujnujesz całą swoją ciężką pracę do tej pory.

Ten obszerny przewodnik dotyczący fugowania płytek pomoże Ci uniknąć problemów i uzyskać najlepsze rezultaty przy minimalnym wysiłku. Porozmawiamy o tym, jak mieszać fugę, jaka powinna być konsystencja fugi oraz jak ją nakładać i usuwać, aby za każdym razem uzyskać najlepsze rezultaty.

Cel układania złączy

Oprócz funkcji estetycznych, układanie spoin za pomocą fugi odgrywa również kluczową rolę w absorbowaniu rozciągania i naprężeń. Z mechanicznego punktu widzenia fugowanie płytek może zapobiegać deformacji lub niestabilności podpór konstrukcyjnych, zapobiegać cofaniu się cementu i chronić płytki przed wilgocią lub zmianami temperatury.

Cały ruch i uderzenia, które wytrzymują płytki, powodują nagromadzenie naprężeń na krawędziach płyt. Fuga służy jako pierwszy stopień ochrony, zmniejszając napięcie poprzez rozprowadzenie go między płytkami.

Fugowanie płytek – cel układania fug

Jak już wspomniano, kolejnym powodem wykonywania fug jest ochrona płytek przed wilgocią lub zmianami temperatury. W zimnych obszarach geograficznych dyfuzja pary może prowadzić do kondensacji. Nawet w ciepłych miejscach, w przypadku płytek łazienkowych, ze względu na ciągłe narażenie na wilgoć i zmiany temperatury, fuga może wchłonąć znaczną ilość wody, jeśli nie zostanie prawidłowo nałożona.

Kiedy zaprawa jest stale narażona na działanie wody i wysokich temperatur, tworzy pożywkę dla bakterii. Może to wpływać na przyczepność między płytką a zaprawą, a także na strukturę fugi. Ponieważ woda swobodnie przepływa przez fugę do podstawy płytki, może powodować pękanie fugi, przyspieszając strukturalny upadek całego zestawu.

Inną kluczową funkcją fugi jest ukrycie niewielkich różnic wymiarowych płytek.

Nikt nie ma wątpliwości, że fugowanie płytek odgrywa ważną rolę w procesie montażu. Pytanie brzmi, jak fugować płytki, aby za każdym razem uzyskać jak najlepsze rezultaty?

Wszystko zaczyna się od pracy z odpowiednim rodzajem fugi do danego zadania.

Fuga szlifowana a nie piaskowana

Szlifowana zaprawa: wady i zalety

Jeśli chodzi o fugowanie płytek, fuga piaskowana jest ulubioną opcją dla większości instalatorów. Dzieje się tak, ponieważ nieszlifowana (znana również jako niepiaskowana) fuga ma tendencję do kurczenia się po zmieszaniu z cementem. Ze względu na stosunek kruszywa do cementu w zaprawie piaskowanej materiał ten ma grubszą konsystencję oraz jest trwalszy i bardziej odporny niż zaprawa nieszlifowana.

Jednak z drugiej strony szorstki materiał kruszywa występujący w zapiaszczonej zaprawie może uszkodzić miękkie materiały, takie jak granit, wapień lub marmur. Ten rodzaj fugi może działać jak papier ścierny, rysując gładką powierzchnię miękkich kamieni. Z tego powodu najlepiej jest użyć nieszlifowanej zaprawy na bazie żywicy epoksydowej. Ten rodzaj spoinowania wykorzystuje zaawansowany związek chemiczny, który składa się z bazy i aktywatora. Po dodaniu aktywatora do bazy, reakcja chemiczna spowoduje, że fuga będzie gładka i niezwykle mocna.

Problem z niepiaskowaną zaprawą na bazie żywicy epoksydowej polega na tym, że może być ona trudna w użyciu, ponieważ ma dość krótki czas utwardzania. Jeśli nie zdążysz nałożyć go na całą powierzchnię roboczą, zanim utwardzi się, stwardnieje i będziesz miał trudności z nałożeniem. Dlatego ważne jest, aby mieć odpowiednie narzędzia do mieszania fugi.

Niespiaskowana zaprawa: wady i zalety

Pomimo tendencji do kurczenia się, nieszlifowana fuga jest idealna do powierzchni pionowych. Ponieważ nie ma do niego dodatku piasku ani kruszywa, ten rodzaj fugi jest wyjątkowo lepki. Dzięki temu łatwo rozprowadzi się po pionowych powierzchniach i będzie się tam przyklejać, nie powodując żadnych dodatkowych problemów.

Chociaż nieszlifowana fuga nie jest zalecana do zastosowań, w których płytka musiałaby wytrzymać duży nacisk stopy, w przypadku powierzchni pionowych trwałość nie stanowi już problemu.

Kolejną wielką zaletą stosowania nieszlifowanej zaprawy do powierzchni pionowych jest łatwość jej obróbki. Rozprowadza się łatwo i równomiernie, pozwalając skupić się na umieszczaniu płytek we właściwym miejscu, zamiast próbować poprawiać błędy.

Jak przygotować materiał do fug

Kiedy wiesz, jak prawidłowo fugować płytki, spoiny między płytami są jednolite pod względem tekstury i koloru, bez pęknięć i pozostałości. Jednak gdy płytka jest układana na grubym podłożu z zaprawy, mieszanina może dostarczyć wystarczającą ilość minerałów, aby spowodować wykwity. Te problemy mogą wpływać na żywotność fugi i wymagają intensywnej konserwacji.

Płytka do fugowania – przygotowanie materiału do fugowania

Aby zapewnić prawidłowe nałożenie zaprawy, należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie materiału.

Jeśli używasz materiałów RG do fugowania płytek, musisz wiedzieć, że zakres temperatur do obsługi i aplikacji jest raczej ograniczony. Jak długo wysycha fuga? To zależy od stanu materiału.

Jeśli stan jest poniżej lub powyżej zalecanego zakresu temperatur, praca z nim może być trudna.

Należy uważać, aby nie dodawać żadnych środków wiążących do zaprawy, aw przypadku materiałów CG stosować zalecaną przez producenta ilość wody. Chociaż mogą one wzmocnić przyczepność do fugi, mogą również powodować przebarwienia.

Fugowanie płytek: jak nakładać materiał

Każda osoba mająca połączenie z Internetem może nauczyć się nakładać zaprawę w niecałą godzinę. Albo tak myślą. Prawidłowe nałożenie fugi wymaga wieloletniego doświadczenia w nauce każdego materiału.

Przede wszystkim należy upewnić się, że na złączach montażowych nie ma nadmiaru kleju. Jeśli używasz materiałów RG, powinieneś upewnić się, że boki i dolna uszczelka są suche. Obecność wody może wpływać na reakcję utwardzania i zapobiegać przywieraniu płytek do podłoża.

Fugowanie płytek – nakładanie fugi

Teraz, gdy masz pewność, że wszystko jest w porządku, można rozpocząć proces fugowania płytek. Możesz użyć dowolnej techniki, która najbardziej Ci odpowiada. Większość instalatorów uważa, że ​​rozprowadzanie fugi po przekątnej jest najbardziej wydajnym sposobem nakładania fugi. Ta technika zapewnia, że ​​zaprawa dostanie się do fug i zapobiega jej wyskakiwaniu podczas nakładania. Jeśli nakładasz zaprawę na pionową powierzchnię, rozprowadzenie jej po przekątnej może oznaczać mniej bałaganu do czyszczenia po zakończeniu.

Oczywiście odpowiednie narzędzia do fugowania mogą znacząco wpłynąć na łatwość nakładania fugi. Wybierz aplikator zaprawy, który jest lekki i pozwala na łatwe, szybkie i czyste nałożenie zaprawy.

Jak usunąć fugę

Oto część, której obawia się większość instalatorów płytek: usuwanie fugi.

Nie trzeba dodawać, że żaden projekt montażu płytek nie jest ukończony bez usunięcia fugi. Pozostałość po nałożeniu fugi może spowodować, że płytki będą wyglądać na ciemne i zrujnować ich ogólny wygląd. Spóźnij się o minutę na usunięcie fugi, a wykonanie właściwej naprawy fugi byłoby prawie niemożliwe.

Tak więc, mimo że to zadanie jest żmudne i czasochłonne, należy je wykonać. Więc weź gąbkę i wodę, połóż się na czworakach i zacznij szorować. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej skończysz.

Jasne, nikt nie mówi, że nie możesz trochę oszukiwać. Narzędzie do usuwania fugi, takie jak skrobak do fug, może nieco ułatwić to zadanie.

Jeśli chcesz usunąć starą fugę, nie trać kilku dni na ręczne złomowanie. Użyj piły szablastej lub narzędzia oscylacyjnego, aby usunąć zaprawę w ciągu zaledwie jednego popołudnia. Uważaj jednak, aby nie wyszczerbić płytek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *