Czy można nałożyć nową fugę na starą fugę?

nałożenie nowej fugi na starą a czyszczenie fug

Fuga to jeden z niedocenianych bohaterów, jeśli chodzi o projektowanie. Fuga stosowana w projekcie płytek może być tak samo ważna jak same płytki. Dzisiejszą fugę można znaleźć w wielu kolorach i fakturach, co daje szeroki wachlarz artystycznych możliwości, jeśli chodzi o sprawienie, by instalacje z płytek były naprawdę atrakcyjne. Przy tak wielu opcjach dostępnych na rynku możesz spojrzeć na swoją starą instalację płytek i zdecydować, że wymaga liftingu. Jeśli twoja stara fuga jest na bazie cementu, może być konieczne ponowne wykonanie fugi, zwłaszcza jeśli fuga nie została odpowiednio uszczelniona podczas montażu. Zaprawa cementowa jest porowata i podatna na wchłanianie wilgoci i brudu, co może powodować jej rozpad i pogorszenie się szybciej niż inne rodzaje zapraw. Ponowne fugowanie zaprawy cementowej może być bardziej koniecznością niż preferencją. Dowiedz się kiedy i czy można nałożyć nową fugę na starą.

FUGA NA FUGĘ – SKLEP

Jak nałożyć nową fugę na starą fugę?

Dobra wiadomość jest taka, że ponowne fugowanie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości, jeśli zauważysz, że linie fug pogarszają się, a nawet jeśli chcesz po prostu zaktualizować wygląd swoich płytek, możesz wykonać weekendowy projekt i mieć nową fugę w mgnieniu oka. Nie tylko oszczędza czas, kiedy nakłada się nową zaprawę na istniejącą, ale także oszczędza pieniądze.

Zaprawa epoksydowa to doskonały wybór, gdy jesteś gotowy do ponownego fugowania projektu płytki. Ponieważ zaprawa epoksydowa jest o wiele mocniejsza niż inne rodzaje zapraw (szczególnie cementowa), nie trzeba nawet usuwać całej starej zaprawy. Możesz nałożyć nową zaprawę bezpośrednio na wierzch starej zaprawy. Aby to zrobić, potrzebujesz tylko narzędzia do usuwania fugi. Użyj narzędzia, aby usunąć starą zaprawę, upewniając się, że głębokość wynosi co najmniej 2 mm, czyli mniej więcej grubość dwóch dziesięciocentówek ułożonych jeden na drugim. Po usunięciu starej fugi należy wyczyścić obszar, aby nie było kurzu ani gruzu, które mogłyby przeszkadzać nowej zaprawie.

Po usunięciu starej fugi jesteś gotowy do rozpoczęcia, a nie ma lepszego wyboru do ponownej fugi niż fuga epoksydowa. Fuga epoksydowa nie zawiera pigmentów, które mogłyby wyblaknąć lub się zacienić, a każde ziarno kruszywa kwarcowego zostało zabarwione, aby uzyskać spójny, długotrwały kolor, który jest odważny i nie blaknie. Co więcej, fuga epoksydowa jest dostępna w najszerszej gamie kolorystycznej, co daje Ci artystyczne możliwości, które wykraczają poza wszelkie inne fugi. Cztery odrębne kolekcje fug epoksydowych obejmują ponad 159 kolorów i wykończeń, w tym klasyczne kolory, wysoce chromatyczne i pastelowe kolory Glamour, metaliczne wykończenia, dodatki z brokatem, fugi szklane, kolorowe fugi szklane, a nawet fugi, które mają blask klejnotów.

Jak przeprowadzić nałożenie nowej fugi na starą?

Kiedy płytki ceramiczne zaczynają wyglądać na stare i obskurne, zanim poddasz się i zainstalujesz nową płytkę, powinieneś po prostu rozważyć usunięcie fugi ze szwów i zapakowanie ich świeżą, nową zaprawą. Pod warunkiem, że same płytki są w dobrym stanie i nadal są solidnie przyklejone, ponowne wylanie płytki nada całej instalacji nowy wygląd. 

To także dość łatwa praca. Nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, wystarczy trochę czasu oraz odpowiednich narzędzi i materiałów. Usunięcie zaprawy z 16 stóp kwadratowych 6-calowych płytek (mniej więcej na powierzchni tylnego panelu kuchennego) zajmuje około dwóch godzin, a nałożenie nowej zaprawy zajmuje mniej więcej godzinę. Wymagany czas oczywiście wydłuża się, jeśli masz większe powierzchnie lub masz mniejsze płytki, co oznacza więcej linii fug. Ale techniki nie są trudne i możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, wykonując tę pracę samodzielnie. 

Regrouting to dwuetapowy proces, w którym najpierw usuwa się stwardniałą starą fugę ze szwów lub połączeń między płytkami za pomocą narzędzia oscylacyjnego (najlepiej) i ręcznego skrobania. Następnie wymieszaj trochę nowej fugi i nałóż ją na płytkę za pomocą pacy do fug i wyczyść ją gąbką. Po wyschnięciu fugi usuwasz zamglony osad z płytek.

Czyszczenie fug z płynem Betolix!  

Zamiast usuwać i kłaść fugi na nowo, aby Twoje płytki nabrały dawnego balsku możesz wykorzystać Betolix – Fuga. Czyszczenie fug z Betolix nigdy nie było tak łatwe. Dzięki temu profesjonalnemu produktowi do usuwania zabrudzeń ze szczelin w płytkach, pozbędziesz się także niechcianych zarazków i bakterii. Dodatkowo, Betolix jest bezpiecznym środkiem, który nie zniszczy Twoich powierzchni!